Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy? – kilka słów o wyborze oferty i formalnościach

Posted by password on Tue, Apr 14 2020 11:57:49

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć na dowolny cel. Dzisiejszy rynek pełen jest ofert różnych banków, zatem pośród nich możemy przebierać. Jednak wybór tej najkorzystniejszej nie jest taki prosty. Aby móc realnie ocenić opłacalność ewentualnego kredytu gotówkowego, musimy przeanalizować przynajmniej kilka ofert pożyczkowych, zwracając uwagę na kilka czynników, zobaczysz je na portalbankowy.info.

Wybór odpowiedniej ofert kredytowej

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod lupę, jest wysokość oprocentowania i wynikających z niego odsetek. Wiadomym jest, że to właśnie one stanowią główny koszt naszego ewentualnego kredytu. Odsetki spłacane są przez nas w pierwszej kolejności, natomiast główne zadłużenie spłacamy dopiero później. Właśnie dlatego równie ważnym faktorem wpływającym na opłacalność naszej pożyczki, są warunki, na podstawie których możemy nadpłacać ewentualne zobowiązanie. Nie zawsze jest to możliwe od razu, a ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Każda nadpłata nie tylko zmienia przyszły harmonogram spłat i zniża wysokość miesięcznych rat, lecz także wpływa na wysokość naszego głównego zadłużenia, ponieważ, korzystając z możliwości nadpłaty, nie ponosimy żadnych kosztów odsetek – zostają one całkowicie pominięte, co naprawdę zniża koszt całkowity naszego kredytu. Kolejnym ważnym elementem jest ubezpieczenie kredytu. To niewątpliwie dodatkowy koszt i oczywiście nie jest ono obowiązkowe i zazwyczaj możemy z niego zrezygnować. Nie zawsze jednak warto, ponieważ ubezpieczenie może okazać się ogromną pomocą, gdy w trakcie spłaty kredytu okaże się, że, z pewnych nie końca zależnych od nas przyczyn (jak na przykład utrata pracy bądź nagłe zachorowanie), niestety chwilowo nie jesteśmy w stanie wywiązywać się z obowiązku regularnych miesięcznych spłat. W takiej sytuacji możemy skorzystać z możliwości zawieszenia spłat nawet na kilka miesięcy. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku kredytów gotówkowych opiewających na wyższe sumy, w przypadku których miesięczna rata może być rzeczywiście obciążająca. Warto przyjrzeć się również kosztom dodatkowym kredytu. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy specjalisty – może to być pracownik danego banku. Jeśli dokładnie nakreślimy mu nasze oczekiwania, dokona potrzebnych analiz, zasymuluje kredyt biorąc pod uwagę różne wysokości rat i długości całkowitej spłaty pożyczki, odpowie na wszystkie nasze pytania i pomoże rozwiać wątpliwości, jeśli takie mamy. Nierzadko ten ostatni etap może okazać się dla nas kluczowy, dlatego nie warto podejmować decyzji o zaciągnięciu ewentualnego kredytu zbyt pochopnie i bez konsultacji z kimś, kto się na tym rzeczywiście zna.

Warunki i formalności przy złożeniu wniosku kredytowego

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej to jedno, a złożenie wniosku kredytowego i spełnienie wszystkich wymaganych warunków – to drugie. Do wniosku kredytowego zobowiązani jesteśmy dołączyć przede wszystkim dokumenty świadczące o wysokości naszych miesięcznych zarobków oraz warunkach i formie naszego zatrudnienia. Ponadto bank wymaga też zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu oraz sprawdza ewentualnego kredytobiorcę w BIK-u (tj. Biurze Informacji Kredytowej), skąd czerpie informacje dotyczące naszej historii kredytowej. Nierzadko analizie podlega też sytuacja rodzinna klienta. Wszystkie te formalności mają na celu ustalenie naszej wiarygodności w oczach banku oraz zniwelowanie ryzyka związanego z ewentualnymi kłopotami ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Nasze dochody, historia kredytowa, teraźniejsza sytuacja finansowa – wszystko to stanowi zdolność kredytową klienta. Jeśli ta w pełni satysfakcjonuje bank, nasz wniosek kredytowy z pewnością zostanie przyjęty.