Lokaty bankowe, czyli krótki poradnik jak wybierać mądrze

Posted by password on Wed, Apr 26 2017 07:01:28

Jeśli nie mamy doświadczenia w wyborze lokat możemy zapytać eksperta bądź też samemu zgłębić temat. Czy wiedza na temat rynku finansowego jest tutaj obowiązkowa? Dowiedz się jak wybierać lokaty mądrze.

Na co zwracać uwagę?

Jeśli zdecydowaliśmy się na założenie lokaty to z pewnością jesteśmy nastawieni na zysk z kwoty, którą powierzyliśmy bankowi jako depozyt. Większość klientów nawet zamraża gotówkę na kilkadziesiąt lat. Jaki jest cel lokaty? Przede wszystkim inwestowanie w przyszłość. W tym przypadku chodzi o to, żeby zgromadzone pieniądze naliczyły jak najwięcej odsetek. Tak czy inaczej niezależnie od oprocentowania otrzymujemy pewien zysk. Porównując oferty między sobą i odpowiednim obliczeniu dochodu po kapitalizacji już będziemy wiedzieli ile możemy na niej zarobić. Najkorzystniejszym oprocentowaniem jest lokata o wartości 5 procent, ale wiadomo, że z czasem uległy one znacznemu obniżeniu. Dobrze jest jak w dzisiejszych czasach znajdziemy taką ofertę, gdzie oprocentowanie sięga aż 3% w skali roku. Nadzieja, że procenty pójdą w górę jest bezpodstawna, gdyż dąży się do tego, aby z czasem one jeszcze malały. 

Jaką lokatę wybrać?

Kiedy etap porównywania ofert mamy już za sobą warto pamiętać, że otworzenie rachunku w danym banku nie idzie w parze z korzystną lokatą a wręcz przeciwnie. Jaka oferta jest dla nas atrakcyjna to na taką się decydujemy. Wykupowanie dodatkowych usług jak rachunek osobisty jest totalną bzdurą i nie powinno mieć to miejsca w danym banku. Jest to tylko niepotrzebne nakłanianie klienta do decydowania się na zupełnie zbędne produkty bankowe. Wybór pierwszej, lepszej oferty bowiem może nas całkiem sporo kosztować. Może się wydawać, że nie ma tutaj nic skomplikowanego. Wybór lokaty jest pewnym działaniem strategicznym, które powinno być dobrze przemyślane. Niby są to świadome decyzje, bo w macierzystym banku bezpieczniej czy też bank pod nosem, więc po co szukać daleko. Różnice w oprocentowaniu mogą pokazać z czasem ile straciliśmy nie wybierając banku, który miał najbardziej atrakcyjną ofertę. Aby osiągnąć większe zyski można było dokonać zupełnie innych wyborów. Zatem nie warto jest przywiązywać się do jednego banku, sentymenty powinny iść na bok. Większość banków umożliwia funkcję zakładania lokat przez internet, dlatego w większości przypadków nie wymaga to nawet odwiedzenia placówki banku. 

Zysk z lokat terminowych

Najpopularniejszymi lokatami, które bank może nam zaproponować to lokaty terminowe. Skąd wynika ich popularność? Przyjrzymy im się z bliska – lokata terminowa to taka, która jest zawierana z bankiem w celu przekazania oszczędności w formie depozytu. Bank w ten sposób może nimi spokojnie dysponować a my na nich jeszcze zarabiamy. Właśnie za umożliwienie dysponowaniem środkami otrzymujemy odsetki, które są naliczane od razu po zakończeniu umowy. Zatem lokaty potrafią być naprawdę korzystną inwestycją. Jednak czasami występuje ryzyko, którym okazuje się zmienne oprocentowanie. Zależy ono od stopy, która jest z góry ustalana. Możemy zarówno zyskać i wiele stracić. Może lokata ze stałym oprocentowaniem nie zapewni nam dużych zysków, ale bezpieczeństwo. Oczywiście jeśli dany bank jest objęty Funduszem Gwarancyjnym. 

Jak widać ryzyko lokat przypomina troszkę grę na giełdzie. Kiedy chcemy je ograniczyć do minimum decydujemy się na lokaty ze stałym oprocentowaniem. Jeśli natomiast dobrze znamy rynek finansowy to możemy śmiało ryzykować. Warto podkreślić, że nawet najwięksi specjaliści mają prawo do pomyłki.